:

:

һ



: ..

: .

..

:


-1998


N 1

. F, n , l . , . n- ? ?

(. .)

l

(%)

n =1

()

14 3,1 131 5

.

i * m * n

I. = * ( 1 + ------------ ) , m -

m (: m = 4, B: m = 12 ).

( ) :

= 3.1 * (1+1,31*4*5/4) = 23.405 . .

() :

= 3.1 * (1+1.31*12*5/12) = 23.405 . .

.

II. i m*n

= * ( 1 + ------ )

m

1) ( .):

4*5

. = 3.1 * ( 1+ 1.31/4) = 895,47..

2)   ( .) :

12*5

. = 3.1* ( 1+1,31/12) = 1552,996..

.

N 2

, n Fn. l % m . , .

Fn

(..)

l

(%)

n=2

()

m

()

14 4,9 123 6 2

m*n Fn

Fn = * (1+i/m) = -----------

mn

(1+i/m)

n = 2 : n = 6 :

4,9 4,9

= ------------- =0,72 . . = ------------- =0,156 . .

2*2 2*6

(1+1,23/2) (1+1,23/2)

N 3

; , i.

( ) :

1)   ;

2)   - n i1.

.

.

i

%

i1

%

n

14 17 83 20 13 2,3

MV = Py, :

M -

V - c

P -

y -

1) , .. : y = 83 ..

: Py = 83 * 1,2 = 99,6. .

Py Py 99,6

2) = ----- ; V = ---- ; V = --------- = 5,86

V M 17

99,6 * 1,13

M = ------------- = 8,35 ..

5,86 * 2,3

Š N 4

,

V 1, i. .

:

1. , ;

2. .

) ࠠ

)

3.  

..

N /. V P V1

i

(%)

14 66 17 1,29 13 12

1) , :

Py = 66 * 1,29 = 85,14 ; MV=Py ; M = 85,14 / 17 = 5,0..

2) Ϡ 󠠠 , .. .

) = 66 ..

) = 66 ..

: Py = y * P * i ;

a) (66 * 1,29 ) *1,12 = 95,36 ..

) 85,14 * 1,12 = 95,36..

.

3) :

95,36

M = ------- = 7,33. .

13

Š N 5

-

-

-G

- S

- H

- t

- M

- X

( ):

1)   - . - .;

2)   C - I

C : ,

.

(. .)

G S H t X M

X>M

()

X<M

()

14 14,40 - 6,90 5,30 4,10 1 - 1,01 - 1,72

+ I + G + (X - M) = C + T + S , : -

I -

G - .

X -

M -

T -

S -

= = 14,40 ..

T = H - t=4,1-1=3,1 : H - , t -

1)   = + + S ; = - - S ; = - ; = /1,72=1,01/1,72=0,59

C = 14,40 - 3,1 - 5,3 = 6 ..

= 6 - 1,01 = 4,99..

2)   = I + G + C + ; I = - G - - = 14,4 - 6,9 - 4,99 - 0,59 =1,92 ..

: I + ( G - T ) = S + ( M - X )

1,92 + ( 6,9 - 3,1 ) = 5,3 + ( 1,01 - 0,59 ) ; 5,72=5,72


Š N6

- G

-S

- M

- X

- I

- T

( ):

1.   .

2.   , I , G . .

G S M X I T a c +/-
14 4,95 5,99 1,12 1,39 2,87 2,1 1,5 1,5

1) = : I + ( G - T ) = S + ( M - X )

= I + ( G - T ) =2,87 + 4,95- 2,1 = 5,72 ..

= S + ( M - X )= 5,99 + 1,12 - 1,39 = 5,72 ..

2) I 1,5 , G 1,5 . .,

ࠠ ꠠ :

= = I* + ( G+ - T ) = 2,87 * 1,5 + (6,7+1,5- 2,67 )= 9,835. .,

.. 1,72 蠠 4,115 . .

Š N 7

, 1,2,3. 1992 . .

1,14 2,15
1. . 8,0 12,0
2. . . 139,4 121,7
3. () 165 183
4. 199,5 205,8
5. . 50,8 55,8
6. 339,4 428,3

7.

..

172,8

71,9

172,0

71,9

8. 3,5 3,4
9. . 12,2 12,3

10. , 1992 .

..

-

-

-

-

11. 133,8 144,0

: 蠠 = 165 ..

1 = + .(4+5+6)

1 = 165+199,5+50,8+339,4= 754,7 ..

2 = 1 + (7), 2 = 754,7 + 172,8 = 927,5 ..

.

3 = 2 + (8)+ .(9) = 927,5 + 3,5 + 12,2 = =943,2 ..

Š N 8

N 7 ( 3). .

3 = (3) + (4)+ (7) +

3 = 943,2 ..

3 = 183+ 205,8+ (172 - 71,9 ) + 12,3 = 501,2 . .

1 1
1. 3, 100% 943,2 .. 100% 501,2 ..
2. 17,49% 165 . 36,51% 183 ..
3. 82,51% 778,2 .. 63,49% 318,2 ..

1.01.92 . (3) 17,49% ; 82,15%

1.02.92 . 2,45

Š N 9

N 1970 1975 1980 1984 1985 1996
1 1.0000 1.0000 1.00000 1.00000 1.00000 1.0000
2 1.0112 1.0164 1.1947 1.3214 1.3975 1.366
3 357.65 305.15 203.00 351.10 200.50 112.60
4 5.5200 4.4855 4.5160 9.5920 7.5610 5.252
5 3.6480 2.6223 1.9590 3.1480 2.4613 1.553
6 0.41776 0.49419 0.41929 0.8647 0.6923 0.598

:

: 1, 2


09.12.2013 - 16.12.2013

09.12.2013 - 16.12.2013




Copyright © 2012 .
- .